Nicefoto N6 TTL.M Bataryalı ve Radyo Alıcılı Flaş

Flaş aksesuarları üreten şirketlerden birisi olan Nicefoto, Radyo alıcılı, bataryalı, TTL ve HSS destekli TT680C flaşından sonra bu flaşı daha da geliştirerek şimdi yeni bir model flaş üretti. Bu flaşta geliştirilmiş özellikler kısaca şöyle. Artık bu N6 modelinde fşlaş dolum süresi 5.5 saniyeden 2.5 saniyeye düşürülmüş. Flaş içindeki model lambasının gücü de 5 wattan 10 watta çıkarılmış.  Ve diğer önemli bir özellikte artık bu flaş hem Canon hemde Nikon uyumlu. Sizin kullandığınız tetikleyicinin Canon mu Nikon mu olduğunu flaş anlıyor ve ona göre ya Canon TTL veya Nikon ITTL modunda çalışıyor. Tabi keşke bşirde bu flaın Sony versiyonu da olsaydı demeden geçemeyeceğim. Flaşın diğer güzel bir özelliği de tam güçte flaş çakma süresi 1/800 saniye. Yani bu flaş ile gece flaş ışığının anlık çakması ile hareketi dondurmak mümkün.

Şimdi flaşın tam detaylı teknik özelliklerine bakalım:
Flaş gücü ve kılavuz mumarası : 600watt/sn ve GN 89 (ISO 100 ve metre cinsinden)
Flaş ağzı : Bowens S-Tipi
Flaş TTL Uyumluluğu : Canon E-TTL ve Nikon İ-TTL ve Yüksek Enstantane Desteği
Enerji Kaynağı : Flaş içerisinde çıakrılabilir ve değiştirilebilir 6600mAh Lityom-ion Batarya
Flaş Patlama sayısı : Tam güçte 500 defa
Flaş Modları : E-TTL/ITTL, Manual, Çoklu Flaş çekim ve FP Modu
İkinci Perde Desteği : Sadece Nikon için mevcut
FEC/FEB Desteği : 1/3 adımlarla +/- 3 stopa kadar mevcut.
Flaş pozlama Kitleme : Mevcut
Flaş gücü ayarlama : 1/1 den 1/128 e kadar 1/3 adım aralıklarla flaş gücü ayarlanabilir.
FP Modu : Bu mode ta flaş çakma süresinin kısalığı ile yani anlık çakan flaş ışığı ile hareketi dondurabiliyoruz.
Uyumlu Tetikleyici : Nicefotonun bu flaş için özel çıkarmış olduğu TTL ve HSS Destekli Tetikleyiciler kullanmamız gerekiyor : Nikon için TC-N02 modeli ve Canon için TX-C02 modeli.
Radyo alıcısı etkili mesafesi : 100 Metre
Flaş Grupları : ABC olmak üzere üç grup
Kanal Sayısı : 15 Kanallı
Flaş kimlik tanımlama : 99 değişik kimlik tanımlama
S1 Optik Slave Modu : Mevcut
Flaş Dolum Süresi : 1/1 güçte 2.5 saniye iken 1/128 güçte 0.1 saniye.
Flaş Renk Sıcaklığı : 5500 Kelvin +/- 200K

Diğer özellikler : Flaş dolum sesli uyarı : Flaş ısınma koruması, Dot Matrix LCD Ekran, 10 Watt model lambası, USB Portundan yazılım güncelleyebilme, ve 3.5 Syn portu
Batarya Dolum Süresi : Yaklaşık 4 saat.

Burada Nicefoto N6 TTL.M Flaşın Flaş Vericisini (Transmitter) Görmekteyiz.
TX-N02 modeli Nikon için, TX-C02 modeli de Canon içindir. Ve  bu tetikleyici ile Flaşın hemen hemen tüm özelliklerini kontrol edebilmekteyiz.

Burada da flaşın tüm kutu içeriği görmekteyiz.  Görüldüğü üzere flaş çok şık bir taşıma çantası ile satılmaktadır. Maalesef diğer firmalar bu şekilde bir taşıma çantası vermemekteler.

Diğer fotoğrafta da flaşı 220V elektrik ile kullanmak için gerekli olan 220V adaptörünü görüyoruz. Yani flaşı stüdyomuzda isterseniz 220V şehir ceryanı ile de kullanabilmekteyiz.

Editör Notu : Nicefoto kullanan ve test eden bir kişi olarak bu flaşın daha da geliştirilmiş özellikleri ile kullanıcısını fazlasıyla tatmin edecek bir flaş olduğunu söyleyebilirim. Flaşın Amazondaki satış fiyatı 730 USD dir. Bu linkten ulaşabilirsiniz.